Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

Ligue 1 · Matchday 33

Sammanfattning Stade Rennais FC 1901 vs Paris FC

söndag maj 10, 2026 19:00 Match finished

Final score

2 1

Match avslutad: Stade Rennais FC 1901 2-1 Paris FC. Vår initiala AI-prognos hade Stade Rennais FC 1901 som favorit till 49,4%. Jämför verkligheten med sannolikheterna för att kalibrera din läsning av kommande matcher i Ligue 1.

Stade Rennais FC 1901 tar emot Paris FC söndag kl. 19:00 i Ligue 1. Enligt vår AI går Stade Rennais FC 1901 in i denna match från en stark position.

För Stade Rennais FC 1901 (5:a plats) är det en chans att göra ett uttalande att ta emot Paris FC (11:a) före säsongsslut. Med Stade Rennais FC 1901 lätt favorit enligt vår AI ser matchen ut att bli tät och avgörande för båda lag.

Key takeaways

  • 🎯 Key scorer for Stade Rennais FC 1901: Esteban Lepaul (19)
  • 🎯 Key scorer for Paris FC: Ilan Kebbal (9)
  • ⚽ Stade Rennais FC 1901 scores heavily: 2.17 goals/match average over last 6
  • 📈 Over 2.5 goals in 83% of Stade Rennais FC 1901's recent matches
  • 🗓️ Matchday 33, Ligue 1

AI Predictor Forecast

Stade Rennais wins
49,4%
Draw
22,8%
Paris FC wins
27,8%
Most likely score
1-1
Over 2.5 goals
61%
Both teams to score
62%
Expected goals (xG)
1,85 - 1,34

💸 Replay: if you had followed our prediction

Our AI said: Stade Rennais (49,4%, Odds 2,13)

✅ Correct prediction

Stake Total return Net profit
10 $ 21,30 $ +11,30 $
50 $ 106,50 $ +56,50 $
100 $ 213,00 $ +113,00 $
Try Premium for all predictions →

League standings

Stade Rennais FC 1901
5 (56 pts)
Paris FC
11 (41 pts)

Recent form details (last 6 matches)

Stade Rennais FC 1901

Recent form details (last 6 matches)

D W W W W L
4/6
W
1/6
D
1/6
L
Goals scored/match 2,17
Goals conceded/match 1,50
Both teams to score 67%
Over 2.5 goals 83%
  • 2026-03-22 Stade Rennais FC 1901 0-0 FC Metz
  • 2026-04-04 Stade Brestois 29 3-4 Stade Rennais FC 1901
  • 2026-04-11 Stade Rennais FC 1901 2-1 Angers SCO
  • 2026-04-19 RC Strasbourg Alsace 0-3 Stade Rennais FC 1901
  • 2026-04-26 Stade Rennais FC 1901 2-1 FC Nantes
  • 2026-05-03 Olympique Lyonnais 4-2 Stade Rennais FC 1901

⚽ Top scorer : Esteban Lepaul (19)

På de senaste 6 matcherna har Stade Rennais FC 1901 4 segrar, 1 oavgjort och 1 förlust(er). Offensivt: 2,17 mål/match, defensivt 1,50. BTTS observerat på 67%.

Paris FC

Recent form details (last 6 matches)

W D W W L W
4/6
W
1/6
D
1/6
L
Goals scored/match 2,50
Goals conceded/match 1,00
Both teams to score 67%
Over 2.5 goals 67%
  • 2026-03-22 Paris FC 3-2 Le Havre AC
  • 2026-04-05 FC Lorient 1-1 Paris FC
  • 2026-04-10 Paris FC 4-1 AS Monaco FC
  • 2026-04-19 FC Metz 1-3 Paris FC
  • 2026-04-26 Paris FC 0-1 Lille OSC
  • 2026-05-03 Paris FC 4-0 Stade Brestois 29

⚽ Top scorer : Ilan Kebbal (9)

På de senaste 6 matcherna har Paris FC 4 segrar, 1 oavgjort och 1 förlust(er). Offensivt: 2,50 mål/match, defensivt 1,00. BTTS observerat på 67%.

⚔️ Head-to-head (last 5 meetings)

DateMatchCompetition
2025-11-07 Paris FC 0-1 Stade Rennais FC 1901Ligue 1

Our analysis

Statistiskt: Stade Rennais FC 1901 (5:e, 56 pts) möter Paris FC (11:e, 41 pts). Den aktuella formen (– för Stade Rennais FC 1901 och – för Paris FC) väger tungt i AI:ns beräkning. Med xG på 1,85 mot 1,34 projicerar Poisson-modellen ett slutresultat runt 1-1.

How our AI reaches this prediction

Viktningsmotorn kombinerar offensivt/defensivt xG (vikt 35%), 5-matchers formdynamik (28%), tabell och poäng (20%), inbördes möten (12%) och hemmafördel (5%). Det slutliga 1X2-resultatet hamnar på 49,4% / 22,8% / 27,8%.

🎯 Key takeaways

  • Over 2.5 goals has hit in 83% of Stade Rennais FC 1901's recent matches.
  • Over 2.5 goals has hit in 67% of Paris FC's recent matches.
  • Both teams have scored in 67% of Stade Rennais FC 1901's recent matches.
  • Both teams have scored in 67% of Paris FC's recent matches.
  • Stade Rennais FC 1901 relies on Esteban Lepaul (19) as the Ligue 1 top scorer.
  • Paris FC relies on Ilan Kebbal (9) as the Ligue 1 top scorer.

Our verdict

Sammanfattningsvis framstår Stade Rennais FC 1901 som favorit för vår algoritm med 49,4%. Det modellerade resultatet kretsar kring 1-1, och Över 2,5 (61%) + BTTS (62%)-indikatorerna kompletterar bilden.

Frequently asked questions

När spelas Stade Rennais FC 1901 vs Paris FC? +

Matchen Stade Rennais FC 1901 - Paris FC är schemalagd den söndag maj 10, 2026 kl. 19:00 i Ligue 1.

Vem är favorit mellan Stade Rennais FC 1901 och Paris FC? +

Vår AI Predictor väljer Stade Rennais FC 1901 som favorit med 49,4% vinstchans. Kompletta odds: 49,4% för Stade Rennais, 22,8% oavgjort, 27,8% för Paris FC.

Vilket är det troligaste resultatet för Stade Rennais FC 1901 vs Paris FC? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,85 för Stade Rennais FC 1901 och 1,34 för Paris FC.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 61% för denna Stade Rennais FC 1901 - Paris FC-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Livstidsåtkomst — engångsbetalning, aldrig en prenumeration

Lås upp allt · Premium på livstid
Rulla till toppen