Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

Ligue 1 · Matchday 29

Tips Stade Brestois 29 vs RC Strasbourg Alsace

onsdag maj 13, 2026 17:00

Osäker match väntas den onsdag maj 13, 2026 mellan Stade Brestois 29 och RC Strasbourg Alsace. Vår algoritm returnerar mycket nära sannolikheter (37,1% / 24,3% / 38,7%), spegel av en jämn duell på papperet och i den senaste dynamiken.

För Stade Brestois 29 (12:e) är det att ta emot RC Strasbourg Alsace (8:e) ett tillfälle att markera innan säsongens slut. Med RC Strasbourg Alsace lätt favorit enligt vår AI ser matchen tät ut.

Key takeaways

  • 🎯 Key scorer for Stade Brestois 29: Romain Del Castillo (8)
  • 🎯 Key scorer for RC Strasbourg Alsace: Joaquín Panichelli (16)
  • 🗓️ Matchday 29, Ligue 1

AI Predictor Forecast

Brest wins
37,1%
Draw
24,3%
Strasbourg wins
38,7%
Most likely score
1-1
Over 2.5 goals
58%
Both teams to score
61%
Expected goals (xG)
1,49 - 1,53

Simulate your bet on this match

$

Pick your bet

If you win, you walk away with
Net profit :

This simulation uses 1 of 3 AI algorithms. Premium unlocks all 3 for sharper predictions.

Premium på livstid · 7€ Full simulator (parlays)

League standings

Stade Brestois 29
12 (38 pts)
RC Strasbourg Alsace
8 (47 pts)

Recent form details (last 6 matches)

Stade Brestois 29

Recent form details (last 6 matches)

L L L D D L
0/6
W
2/6
D
4/6
L
Goals scored/match 1,17
Goals conceded/match 2,83
Both teams to score 50%
Over 2.5 goals 67%
  • 2026-03-14 AS Monaco FC 2-0 Stade Brestois 29
  • 2026-03-21 AJ Auxerre 3-0 Stade Brestois 29
  • 2026-04-04 Stade Brestois 29 3-4 Stade Rennais FC 1901
  • 2026-04-19 FC Nantes 1-1 Stade Brestois 29
  • 2026-04-24 Stade Brestois 29 3-3 Racing Club de Lens
  • 2026-05-03 Paris FC 4-0 Stade Brestois 29

⚽ Top scorer : Romain Del Castillo (8)

Stade Brestois 29 form: 0 vinster, 2 oavgjort och 4 förluster på 6 matcher. Offensivt snitt (1,17) och defensivt snitt (2,83) belyser dynamiken, med Over 2,5 sannolikhet beräknad till 67%.

RC Strasbourg Alsace

Recent form details (last 6 matches)

D W W L W L
3/6
W
1/6
D
2/6
L
Goals scored/match 1,67
Goals conceded/match 1,67
Both teams to score 67%
Over 2.5 goals 83%
  • 2026-03-15 RC Strasbourg Alsace 0-0 Paris FC
  • 2026-03-22 FC Nantes 2-3 RC Strasbourg Alsace
  • 2026-04-04 RC Strasbourg Alsace 3-1 OGC Nice
  • 2026-04-19 RC Strasbourg Alsace 0-3 Stade Rennais FC 1901
  • 2026-04-26 FC Lorient 2-3 RC Strasbourg Alsace
  • 2026-05-03 RC Strasbourg Alsace 1-2 Toulouse FC

⚽ Top scorer : Joaquín Panichelli (16)

RC Strasbourg Alsace form: 3 vinster, 1 oavgjort och 2 förluster på 6 matcher. Offensivt snitt (1,67) och defensivt snitt (1,67) belyser dynamiken, med Over 2,5 sannolikhet beräknad till 83%.

⚔️ Head-to-head (last 5 meetings)

DateMatchCompetition
2025-11-30 RC Strasbourg Alsace 1-2 Stade Brestois 29Ligue 1
2025-02-23 RC Strasbourg Alsace 0-0 Stade Brestois 29Ligue 1
2024-11-30 Stade Brestois 29 3-1 RC Strasbourg AlsaceLigue 1
2024-02-24 RC Strasbourg Alsace 0-3 Stade Brestois 29Ligue 1
2023-12-07 Stade Brestois 29 1-1 RC Strasbourg AlsaceLigue 1

Our analysis

Statistiskt: Stade Brestois 29 (12:e, 38 pts) möter RC Strasbourg Alsace (8:e, 47 pts). Den aktuella formen (– för Stade Brestois 29 och – för RC Strasbourg Alsace) väger tungt i AI:ns beräkning. Med xG på 1,49 mot 1,53 projicerar Poisson-modellen ett slutresultat runt 1-1.

How our AI reaches this prediction

Konkret uppskattar Poisson-modellen målfördelningen utifrån justerade xG-medel, ELO återkalibrerar efter nyligen visad form och Dixon-Coles korrigerar låga resultat (0-0, 1-0, 1-1). Trianguleringen ger den slutliga prognosen: 37,1% / 24,3% / 38,7%.

🎯 Key takeaways

  • Over 2.5 goals has hit in 67% of Stade Brestois 29's recent matches.
  • Over 2.5 goals has hit in 83% of RC Strasbourg Alsace's recent matches.
  • Both teams have scored in 67% of RC Strasbourg Alsace's recent matches.
  • Stade Brestois 29 relies on Romain Del Castillo (8) as the Ligue 1 top scorer.
  • RC Strasbourg Alsace relies on Joaquín Panichelli (16) as the Ligue 1 top scorer.

Our verdict

Sammanfattningsvis framstår RC Strasbourg Alsace som favorit för vår algoritm med 38,7%. Det modellerade resultatet kretsar kring 1-1, och Över 2,5 (58%) + BTTS (61%)-indikatorerna kompletterar bilden.

Frequently asked questions

När spelas Stade Brestois 29 vs RC Strasbourg Alsace? +

Matchen Stade Brestois 29 - RC Strasbourg Alsace är schemalagd den onsdag maj 13, 2026 kl. 17:00 i Ligue 1.

Vem är favorit mellan Stade Brestois 29 och RC Strasbourg Alsace? +

Vår AI Predictor väljer RC Strasbourg Alsace som favorit med 38,7% vinstchans. Kompletta odds: 37,1% för Brest, 24,3% oavgjort, 38,7% för Strasbourg.

Vilket är det troligaste resultatet för Stade Brestois 29 vs RC Strasbourg Alsace? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,49 för Stade Brestois 29 och 1,53 för RC Strasbourg Alsace.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 58% för denna Stade Brestois 29 - RC Strasbourg Alsace-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Livstidsåtkomst — engångsbetalning, aldrig en prenumeration

Lås upp allt · Premium på livstid
Rulla till toppen