Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

La Liga · Matchday 35

Sammanfattning Rayo Vallecano de Madrid vs Girona FC

måndag maj 11, 2026 19:00 Match finished

Final score

1 1

Slutresultat Rayo Vallecano de Madrid 1-1 Girona FC. AI Predictor projicerade 1-1, med Over 2,5 på 46% och BTTS på 50%. Eftermatchanalys och AI-lärdomar nedan.

Rayo Vallecano de Madrid - Girona FC den måndag maj 11, 2026 i La Liga: vår AI Predictor har analyserat matchen genom Poisson, ELO och Dixon-Coles, med Rayo Vallecano de Madrid som statistisk favorit (45,8%).

För Rayo Vallecano de Madrid (11:a plats) är det en chans att göra ett uttalande att ta emot Girona FC (17:a) före säsongsslut. Med Rayo Vallecano de Madrid lätt favorit enligt vår AI ser matchen ut att bli tät och avgörande för båda lag.

Key takeaways

  • 🎯 Key scorer for Rayo Vallecano de Madrid: Jorge de Frutos (10)
  • 🎯 Key scorer for Girona FC: Vladyslav Vanat (9)
  • 🗓️ Matchday 35, La Liga

AI Predictor Forecast

Rayo Vallecano wins
45,8%
Draw
26,3%
Girona wins
28,0%
Most likely score
1-1
Over 2.5 goals
46%
Both teams to score
50%
Expected goals (xG)
1,45 - 1,08

💸 Replay: if you had followed our prediction

Our AI said: Rayo Vallecano (45,8%, Odds 2,30)

❌ Missed prediction

Losing bet.

Try Premium for all predictions →

League standings

Rayo Vallecano de Madrid
11 (42 pts)
Girona FC
17 (38 pts)

Recent form details (last 6 matches)

Rayo Vallecano de Madrid

Recent form details (last 6 matches)

L W L W D W
3/6
W
1/6
D
2/6
L
Goals scored/match 1,17
Goals conceded/match 1,17
Both teams to score 17%
Over 2.5 goals 33%
  • 2026-03-22 FC Barcelona 1-0 Rayo Vallecano de Madrid
  • 2026-04-03 Rayo Vallecano de Madrid 1-0 Elche CF
  • 2026-04-12 RCD Mallorca 3-0 Rayo Vallecano de Madrid
  • 2026-04-23 Rayo Vallecano de Madrid 1-0 RCD Espanyol de Barcelona
  • 2026-04-26 Rayo Vallecano de Madrid 3-3 Real Sociedad de Fútbol
  • 2026-05-03 Getafe CF 0-2 Rayo Vallecano de Madrid

⚽ Top scorer : Jorge de Frutos (10)

På de senaste 6 matcherna har Rayo Vallecano de Madrid 3 segrar, 1 oavgjort och 2 förlust(er). Offensivt: 1,17 mål/match, defensivt 1,17. BTTS observerat på 17%.

Girona FC

Recent form details (last 6 matches)

L W D L L L
1/6
W
1/6
D
4/6
L
Goals scored/match 0,83
Goals conceded/match 1,33
Both teams to score 50%
Over 2.5 goals 33%
  • 2026-03-21 CA Osasuna 1-0 Girona FC
  • 2026-04-06 Girona FC 1-0 Villarreal CF
  • 2026-04-10 Real Madrid CF 1-1 Girona FC
  • 2026-04-21 Girona FC 2-3 Real Betis Balompié
  • 2026-04-25 Valencia CF 2-1 Girona FC
  • 2026-05-01 Girona FC 0-1 RCD Mallorca

⚽ Top scorer : Vladyslav Vanat (9)

På de senaste 6 matcherna har Girona FC 1 segrar, 1 oavgjort och 4 förlust(er). Offensivt: 0,83 mål/match, defensivt 1,33. BTTS observerat på 50%.

⚔️ Head-to-head (last 5 meetings)

DateMatchCompetition
2025-08-15 Girona FC 1-3 Rayo Vallecano de MadridPrimera Division
2025-01-26 Rayo Vallecano de Madrid 2-1 Girona FCPrimera Division
2024-09-25 Girona FC 0-0 Rayo Vallecano de MadridPrimera Division
2024-02-26 Girona FC 3-0 Rayo Vallecano de MadridPrimera Division

Our analysis

Tabellgapet mellan Rayo Vallecano de Madrid (11:e) och Girona FC (17:e) förklarar delvis vår AI:s tilltro till Rayo Vallecano de Madrid. xG: 1,45 för Rayo Vallecano och 1,08 för Girona, vilket styr modellen mot en seger för det dominerande laget.

How our AI reaches this prediction

Beräkningen baseras på genomsnittliga gjorda/insläppta mål, form över 5 matcher och tabellplacering. Resultat: 45,8% / 26,3% / 28,0% för 1X2, med troligaste resultatet 1-1.

Our verdict

Vår AI:s utlåtande: Rayo Vallecano de Madrid startar med 45,8% vinstchans, med troligaste resultatet 1-1. Över 2,5 (46%) och BTTS (50%) antyder en öppen match.

Frequently asked questions

När spelas Rayo Vallecano de Madrid vs Girona FC? +

Matchen Rayo Vallecano de Madrid - Girona FC är schemalagd den måndag maj 11, 2026 kl. 19:00 i La Liga.

Vem är favorit mellan Rayo Vallecano de Madrid och Girona FC? +

Vår AI Predictor väljer Rayo Vallecano de Madrid som favorit med 45,8% vinstchans. Kompletta odds: 45,8% för Rayo Vallecano, 26,3% oavgjort, 28,0% för Girona.

Vilket är det troligaste resultatet för Rayo Vallecano de Madrid vs Girona FC? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,45 för Rayo Vallecano de Madrid och 1,08 för Girona FC.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 46% för denna Rayo Vallecano de Madrid - Girona FC-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Livstidsåtkomst — engångsbetalning, aldrig en prenumeration

Lås upp allt · Premium på livstid
Rulla till toppen