Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

Ligue 1 · Omgång 8

Tips Racing Club de Lens vs Paris FC

lördag 24 oktober 2026 20:45 (svensk tid)

Enligt vår AI är Racing Club de Lens favorit i Racing Club de Lens - Paris FC, med 35,0% vinstchans. Avspark: lördag 24 oktober 2026 kl. 20:45 (svensk tid).

Racing Club de Lens vs Paris FC: en av de matcher där AI:n vägrar att utse en favorit. Sannolikheter: 35,0% / 30,6% / 34,5%. För spelare signalerar denna oddsprofil ofta ett value bet-tillfälle — här är varför.

Racing Club de Lens (plats 10, 7 p) vill rada upp starka resultat mot Paris FC (plats 5, 11 p). Motivation och momentum väger lika tungt som ren statistik i denna Ligue 1-match.

Att komma ihåg

  • 🎯 Skyttekung Racing Club de Lens: Florian Thauvin (3)
  • 🎯 Skyttekung Paris FC: Lassine Sinayoko (4)
  • ⚽ Racing Club de Lens gör mycket mål: 2 mål/match i snitt senaste 6
  • 🎯 Båda målade i 83% av Racing Club de Lenss senaste matcher
  • 📈 Över 2,5 mål i 83% av Racing Club de Lenss senaste matcher

Prognos AI Predictor

RC Lens vinner
35,0%
Oavgjort
30,6%
Paris FC vinner
34,5%
Trolig poäng
1-1
Över 2,5 mål
55%
Båda lagen målar
59%
Förväntade mål (xG)
1,44 - 1,43

Simulera ditt spel på denna match

$

Välj ditt spel

Gratis förhandsvisning
Premium låser upp den fullständiga taktiska analysen, vår AI:s detaljerade resonemang, nyckelpunkterna, slutsatsen och vinstsimulatorn på varje matchsida, utan daglig visningsgräns.
Om du vinner går du därifrån med
—
Nettovinst : —

I tabellen

Racing Club de Lens
10:a (7 pts)
Paris FC
5:a (11 pts)

Senaste form detaljer (senaste 6 matcher)

Racing Club de Lens

Senaste form detaljer (senaste 6 matcher)

W L L W D L
2/6
V
1/6
O
3/6
F
Gjorda mål/match 2,00
Insläppta mål/match 1,83
Båda lagen målar 83%
Över 2,5 mål 83%
  • 2026-08-22 Racing Club de Lens 5-2 AJ Auxerre
  • 2026-08-29 RC Strasbourg Alsace 2-1 Racing Club de Lens
  • 2026-09-05 Racing Club de Lens 0-1 FC Lorient
  • 2026-09-10 SK Slavia Praha 2-3 Racing Club de Lens
  • 2026-09-13 Le Mans FC 2-2 Racing Club de Lens
  • 2026-09-18 AS Monaco FC 2-1 Racing Club de Lens

⚽ Skyttekung : Florian Thauvin (3)

Racing Club de Lens kommer med en facit på 2V/1O/3F över de senaste 6 matcherna, gör i snitt 2,00 mål och släpper in 1,83. Över 2,5 på 83%, BTTS på 83%.

Paris FC

Senaste form detaljer (senaste 6 matcher)

D W W D W
3/5
V
2/5
O
0/5
F
Gjorda mål/match 1,60
Insläppta mål/match 0,60
Båda lagen målar 40%
Över 2,5 mål 60%
  • 2026-08-22 ES Troyes AC 0-0 Paris FC
  • 2026-08-30 Paris FC 3-0 OGC Nice
  • 2026-09-06 Olympique de Marseille 2-3 Paris FC
  • 2026-09-12 Paris FC 0-0 Olympique Lyonnais
  • 2026-09-19 Paris FC 2-1 RC Strasbourg Alsace

⚽ Skyttekung : Lassine Sinayoko (4)

Paris FC kommer med en facit på 3V/2O/0F över de senaste 6 matcherna, gör i snitt 1,60 mål och släpper in 0,60. Över 2,5 på 60%, BTTS på 40%.

⚔️ Inbördes möten (senaste 5 mötena)

DatumMatchTävling
2026-02-14 Paris FC 0-5 Racing Club de LensLigue 1
2025-10-19 Racing Club de Lens 2-1 Paris FCLigue 1

Vår analys

Tabellgapet mellan Racing Club de Lens (10:a plats) och Paris FC (5:a plats) förklarar delvis vår AI:s förtroende för Racing Club de Lens. De förväntade målen är 1,44 för RC Lens och 1,43 för Paris FC, vilket styr modellen mot en seger för det dominerande laget. Den senaste historiken bekräftar trenden.

Hur vår AI når denna prognos

Beräkningen vilar på snittmål gjorda/insläppta, formen över 5 matcher och tabellplaceringen. Resultat: 35,0% / 30,6% / 34,5% för 1X2, med det mest sannolika resultatet 1-1.

🎯 Att komma ihåg

  • ▸ Över 2,5 mål i 83% av Racing Club de Lenss senaste matcher.
  • ▸ Båda lagen målade i 83% av Racing Club de Lenss senaste matcher.
  • ▸ Skyttekung Racing Club de Lens: Florian Thauvin (3).
  • ▸ Skyttekung Paris FC: Lassine Sinayoko (4).

Vår dom

Slutprognos: övertag för Racing Club de Lens (35,0% vinstchans) med en 1-1-projektion. Målmarknaden (Över 2,5 på 55%, BTTS på 59%) förblir den andra intressanta vinkeln på matchen.

Vanliga frågor

När spelas Racing Club de Lens vs Paris FC? +

Matchen Racing Club de Lens - Paris FC är schemalagd den lördag 24 oktober 2026 kl. 20:45 (svensk tid) i Ligue 1.

Vem är favorit mellan Racing Club de Lens och Paris FC? +

Vår AI Predictor väljer Racing Club de Lens som favorit med 35,0% vinstchans. Kompletta odds: 35,0% för RC Lens, 30,6% oavgjort, 34,5% för Paris FC.

Vilket är det troligaste resultatet för Racing Club de Lens vs Paris FC? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,44 för Racing Club de Lens och 1,43 för Paris FC.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 55% för denna Racing Club de Lens - Paris FC-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Full tillgång nu direkt

Rulla till toppen