Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

Ligue 1 · Matchday 34

Tips Olympique Lyonnais vs Racing Club de Lens

söndag maj 17, 2026 19:00

Jämn affisch för Olympique Lyonnais - Racing Club de Lens den dimanche mai 17, 2026. Ingen tydlig AI-favorit: 39,5% för Olympique Lyon, 24,5% för oavgjort, 36,0% för RC Lens.

Olympique Lyonnais (rank 4, 60 pts) söker att kedja samman starka resultat mot Racing Club de Lens (rank 2, 67 pts). Motivation och momentum kommer väga lika tungt som rena siffror i denna Ligue 1.

Key takeaways

  • 🎯 Key scorer for Olympique Lyonnais: Corentin Tolisso (11)
  • 🎯 Key scorer for Racing Club de Lens: Odsonne Edouard (12)
  • 📊 Tight standings: Olympique Lyonnais (4th) and Racing Club de Lens (2th) within 7 pts
  • ⚽ Olympique Lyonnais scores heavily: 2 goals/match average over last 6
  • 🗓️ Matchday 34, Ligue 1

AI Predictor Forecast

Olympique Lyon wins
39,5%
Draw
24,5%
RC Lens wins
36,0%
Most likely score
1-1
Over 2.5 goals
56%
Both teams to score
59%
Expected goals (xG)
1,52 - 1,44

Simulate your bet on this match

$

Pick your bet

If you win, you walk away with
Net profit :

This simulation uses 1 of 3 AI algorithms. Premium unlocks all 3 for sharper predictions.

Premium på livstid · 7€ Full simulator (parlays)

League standings

Olympique Lyonnais
4 (60 pts)
Racing Club de Lens
2 (67 pts)

Recent form details (last 6 matches)

Olympique Lyonnais

Recent form details (last 6 matches)

D W W W W L
4/6
W
1/6
D
1/6
L
Goals scored/match 2,00
Goals conceded/match 1,17
Both teams to score 67%
Over 2.5 goals 67%
  • 2026-04-05 Angers SCO 0-0 Olympique Lyonnais
  • 2026-04-12 Olympique Lyonnais 2-0 FC Lorient
  • 2026-04-19 Paris Saint-Germain FC 1-2 Olympique Lyonnais
  • 2026-04-25 Olympique Lyonnais 3-2 AJ Auxerre
  • 2026-05-03 Olympique Lyonnais 4-2 Stade Rennais FC 1901
  • 2026-05-10 Toulouse FC 2-1 Olympique Lyonnais

⚽ Top scorer : Corentin Tolisso (11)

Olympique Lyonnais kommer med 4V/1O/1F på de senaste 6 matcherna, snittar 2,00 gjorda mål och 1,17 insläppta. Över 2,5 på 67%, BTTS på 67%.

Racing Club de Lens

Recent form details (last 6 matches)

W L W D D W
3/6
W
2/6
D
1/6
L
Goals scored/match 2,17
Goals conceded/match 1,67
Both teams to score 67%
Over 2.5 goals 67%
  • 2026-03-20 Racing Club de Lens 5-1 Angers SCO
  • 2026-04-04 Lille OSC 3-0 Racing Club de Lens
  • 2026-04-17 Racing Club de Lens 3-2 Toulouse FC
  • 2026-04-24 Stade Brestois 29 3-3 Racing Club de Lens
  • 2026-05-02 OGC Nice 1-1 Racing Club de Lens
  • 2026-05-08 Racing Club de Lens 1-0 FC Nantes

⚽ Top scorer : Odsonne Edouard (12)

Racing Club de Lens kommer med 3V/2O/1F på de senaste 6 matcherna, snittar 2,17 gjorda mål och 1,67 insläppta. Över 2,5 på 67%, BTTS på 67%.

⚔️ Head-to-head (last 5 meetings)

DateMatchCompetition
2025-08-16 Racing Club de Lens 0-1 Olympique LyonnaisLigue 1
2025-05-04 Olympique Lyonnais 1-2 Racing Club de LensLigue 1
2024-09-15 Racing Club de Lens 0-0 Olympique LyonnaisLigue 1
2024-03-03 Olympique Lyonnais 0-3 Racing Club de LensLigue 1

Our analysis

Taktisk läsning: Olympique Lyonnais (form –, xG 1,52) möter Racing Club de Lens (form –, xG 1,44). Våra tre modeller kombinerar dessa input och ger Olympique Lyonnais 39,5% chans.

How our AI reaches this prediction

Viktningsmotorn kombinerar offensivt/defensivt xG (vikt 35%), 5-matchers formdynamik (28%), tabell och poäng (20%), inbördes möten (12%) och hemmafördel (5%). Det slutliga 1X2-resultatet hamnar på 39,5% / 24,5% / 36,0%.

🎯 Key takeaways

  • Racing Club de Lens is in the top 3 of Ligue 1 (2, 67 pts).
  • Over 2.5 goals has hit in 67% of Olympique Lyonnais's recent matches.
  • Over 2.5 goals has hit in 67% of Racing Club de Lens's recent matches.
  • Both teams have scored in 67% of Olympique Lyonnais's recent matches.
  • Both teams have scored in 67% of Racing Club de Lens's recent matches.
  • Olympique Lyonnais relies on Corentin Tolisso (11) as the Ligue 1 top scorer.
  • Racing Club de Lens relies on Odsonne Edouard (12) as the Ligue 1 top scorer.

Our verdict

Sammanfattningsvis framstår Olympique Lyonnais som favorit för vår algoritm med 39,5%. Det modellerade resultatet kretsar kring 1-1, och Över 2,5 (56%) + BTTS (59%)-indikatorerna kompletterar bilden.

Frequently asked questions

När spelas Olympique Lyonnais vs Racing Club de Lens? +

Matchen Olympique Lyonnais - Racing Club de Lens är schemalagd den dimanche mai 17, 2026 kl. 19:00 i Ligue 1.

Vem är favorit mellan Olympique Lyonnais och Racing Club de Lens? +

Vår AI Predictor väljer Olympique Lyonnais som favorit med 39,5% vinstchans. Kompletta odds: 39,5% för Olympique Lyon, 24,5% oavgjort, 36,0% för RC Lens.

Vilket är det troligaste resultatet för Olympique Lyonnais vs Racing Club de Lens? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,52 för Olympique Lyonnais och 1,44 för Racing Club de Lens.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 56% för denna Olympique Lyonnais - Racing Club de Lens-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Livstidsåtkomst — engångsbetalning, aldrig en prenumeration

Lås upp allt · Premium på livstid
Rulla till toppen