Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

Ligue 1 · Matchday 34

Tips OGC Nice vs FC Metz

söndag maj 17, 2026 19:00

Vår AI Predictor har granskat matchen OGC Nice vs FC Metz i Ligue 1. Domslut: OGC Nice startar med 52,3% vinstchans. Fullständig analys nedan.

För OGC Nice (16:e) är det att ta emot FC Metz (18:e) ett tillfälle att markera innan säsongens slut. Med OGC Nice lätt favorit enligt vår AI ser matchen tät ut.

Key takeaways

  • 🎯 Key scorer for OGC Nice: Sofiane Diop (8)
  • 🎯 Key scorer for FC Metz: Gauthier Hein (8)
  • 📊 Tight standings: OGC Nice (16th) and FC Metz (18th) within 15 pts
  • 🎯 Both teams scored in 83% of OGC Nice's recent matches
  • 🗓️ Matchday 34, Ligue 1

AI Predictor Forecast

Nice wins
52,3%
Draw
22,0%
FC Metz wins
25,8%
Most likely score
1-1
Over 2.5 goals
63%
Both teams to score
63%
Expected goals (xG)
1,97 - 1,32

Simulate your bet on this match

$

Pick your bet

If you win, you walk away with
Net profit :

This simulation uses 1 of 3 AI algorithms. Premium unlocks all 3 for sharper predictions.

Premium på livstid · 7€ Full simulator (parlays)

League standings

OGC Nice
16 (31 pts)
FC Metz
18 (16 pts)

Recent form details (last 6 matches)

OGC Nice

Recent form details (last 6 matches)

L D D D D L
0/6
W
4/6
D
2/6
L
Goals scored/match 0,83
Goals conceded/match 1,33
Both teams to score 83%
Over 2.5 goals 33%
  • 2026-04-04 RC Strasbourg Alsace 3-1 OGC Nice
  • 2026-04-12 OGC Nice 1-1 Le Havre AC
  • 2026-04-18 Lille OSC 0-0 OGC Nice
  • 2026-04-26 Olympique de Marseille 1-1 OGC Nice
  • 2026-05-02 OGC Nice 1-1 Racing Club de Lens
  • 2026-05-10 AJ Auxerre 2-1 OGC Nice

⚽ Top scorer : Sofiane Diop (8)

OGC Nice form: 0 vinster, 4 oavgjort och 2 förluster på 6 matcher. Offensivt snitt (0,83) och defensivt snitt (1,33) belyser dynamiken, med Over 2,5 sannolikhet beräknad till 33%.

FC Metz

Recent form details (last 6 matches)

D L L D L L
0/6
W
2/6
D
4/6
L
Goals scored/match 1,17
Goals conceded/match 2,67
Both teams to score 67%
Over 2.5 goals 83%
  • 2026-04-05 FC Metz 0-0 FC Nantes
  • 2026-04-10 Olympique de Marseille 3-1 FC Metz
  • 2026-04-19 FC Metz 1-3 Paris FC
  • 2026-04-26 Le Havre AC 4-4 FC Metz
  • 2026-05-02 FC Metz 1-2 AS Monaco FC
  • 2026-05-10 FC Metz 0-4 FC Lorient

⚽ Top scorer : Gauthier Hein (8)

FC Metz form: 0 vinster, 2 oavgjort och 4 förluster på 6 matcher. Offensivt snitt (1,17) och defensivt snitt (2,67) belyser dynamiken, med Over 2,5 sannolikhet beräknad till 83%.

⚔️ Head-to-head (last 5 meetings)

DateMatchCompetition
2025-11-09 FC Metz 2-1 OGC NiceLigue 1
2024-01-27 OGC Nice 1-0 FC MetzLigue 1
2023-10-07 FC Metz 0-1 OGC NiceLigue 1
2022-01-23 FC Metz 0-2 OGC NiceLigue 1
2021-11-27 OGC Nice 0-1 FC MetzLigue 1

Our analysis

Taktisk läsning: OGC Nice (form –, xG 1,97) möter FC Metz (form –, xG 1,32). Våra tre modeller kombinerar dessa input och ger OGC Nice 52,3% chans.

How our AI reaches this prediction

Viktningsmotorn kombinerar offensivt/defensivt xG (vikt 35%), 5-matchers formdynamik (28%), tabell och poäng (20%), inbördes möten (12%) och hemmafördel (5%). Det slutliga 1X2-resultatet hamnar på 52,3% / 22,0% / 25,8%.

🎯 Key takeaways

  • Over 2.5 goals has hit in 83% of FC Metz's recent matches.
  • Both teams have scored in 83% of OGC Nice's recent matches.
  • Both teams have scored in 67% of FC Metz's recent matches.
  • OGC Nice relies on Sofiane Diop (8) as the Ligue 1 top scorer.
  • FC Metz relies on Gauthier Hein (8) as the Ligue 1 top scorer.

Our verdict

Sammanfattningsvis: OGC Nice är statistisk favorit (52,3%) med väntat slutresultat 1-1. Över 2,5 (63%) och BTTS (63%) är kompletterande marknader värda att bevaka.

Frequently asked questions

När spelas OGC Nice vs FC Metz? +

Matchen OGC Nice - FC Metz är schemalagd den dimanche mai 17, 2026 kl. 19:00 i Ligue 1.

Vem är favorit mellan OGC Nice och FC Metz? +

Vår AI Predictor väljer OGC Nice som favorit med 52,3% vinstchans. Kompletta odds: 52,3% för Nice, 22,0% oavgjort, 25,8% för FC Metz.

Vilket är det troligaste resultatet för OGC Nice vs FC Metz? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,97 för OGC Nice och 1,32 för FC Metz.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 63% för denna OGC Nice - FC Metz-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Livstidsåtkomst — engångsbetalning, aldrig en prenumeration

Lås upp allt · Premium på livstid
Rulla till toppen