Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

Ligue 1 · Omgång 9

Tips Lille OSC vs Racing Club de Lens

fredag 30 oktober 2026 21:05 (svensk tid)

Enligt vår AI är Lille OSC favorit i Lille OSC - Racing Club de Lens, med 48,9% vinstchans. Avspark: fredag 30 oktober 2026 kl. 21:05 (svensk tid).

Den fredag 30 oktober 2026 möts Lille OSC och Racing Club de Lens i Ligue 1. Talacotes AI Predictor körde matchen genom Poisson-, ELO- och Dixon-Coles-modellerna: vår prognos ger Lille OSC ett litet övertag.

Lille OSC (2:a i Ligue 1, 13 p) går in i matchen som ett riktmärkestest på hemmaplan. Racing Club de Lens (10:a, 7 p) måste bekräfta sin placering för att inte låta gapet växa på upploppet.

Att komma ihåg

  • 🎯 Skyttekung Lille OSC: Tiago Santos (2)
  • 🎯 Skyttekung Racing Club de Lens: Florian Thauvin (3)
  • 📊 Tabellgap: Lille OSC (2:a) vs Racing Club de Lens (10:a)
  • ⚽ Racing Club de Lens gör mycket mål: 2 mål/match i snitt senaste 6
  • 🗓️ Omgång 9, Ligue 1

Prognos AI Predictor

Lille vinner
48,9%
Oavgjort
28,2%
RC Lens vinner
22,9%
Trolig poäng
1-1
Över 2,5 mål
58%
Båda lagen målar
59%
Förväntade mål (xG)
1,82 - 1,19

Simulera ditt spel på denna match

$

Välj ditt spel

Gratis förhandsvisning
Premium låser upp den fullständiga taktiska analysen, vår AI:s detaljerade resonemang, nyckelpunkterna, slutsatsen och vinstsimulatorn på varje matchsida, utan daglig visningsgräns.
Om du vinner går du därifrån med
—
Nettovinst : —

I tabellen

Lille OSC
2:a (13 pts)
Racing Club de Lens
10:a (7 pts)

Senaste form detaljer (senaste 6 matcher)

Lille OSC

Senaste form detaljer (senaste 6 matcher)

W D W L W L
3/6
V
1/6
O
2/6
F
Gjorda mål/match 1,67
Insläppta mål/match 1,17
Båda lagen målar 50%
Över 2,5 mål 50%
  • 2026-08-23 Angers SCO 0-2 Lille OSC
  • 2026-08-28 Lille OSC 2-2 Paris Saint-Germain FC
  • 2026-09-03 Toulouse FC 0-1 Lille OSC
  • 2026-09-08 Lille OSC 2-3 Real Betis Balompié
  • 2026-09-13 Lille OSC 2-0 ES Troyes AC
  • 2026-09-20 OGC Nice 2-1 Lille OSC

⚽ Skyttekung : Tiago Santos (2)

Senaste facit för Lille OSC: 3V-1O-2F över de senaste 6 matcherna. 1,67 mål gjorda i snitt mot 1,17 insläppta. BTTS observerat på 50%, Över 2,5 på 50%.

Racing Club de Lens

Senaste form detaljer (senaste 6 matcher)

W L L W D L
2/6
V
1/6
O
3/6
F
Gjorda mål/match 2,00
Insläppta mål/match 1,83
Båda lagen målar 83%
Över 2,5 mål 83%
  • 2026-08-22 Racing Club de Lens 5-2 AJ Auxerre
  • 2026-08-29 RC Strasbourg Alsace 2-1 Racing Club de Lens
  • 2026-09-05 Racing Club de Lens 0-1 FC Lorient
  • 2026-09-10 SK Slavia Praha 2-3 Racing Club de Lens
  • 2026-09-13 Le Mans FC 2-2 Racing Club de Lens
  • 2026-09-18 AS Monaco FC 2-1 Racing Club de Lens

⚽ Skyttekung : Florian Thauvin (3)

Senaste facit för Racing Club de Lens: 2V-1O-3F över de senaste 6 matcherna. 2,00 mål gjorda i snitt mot 1,83 insläppta. BTTS observerat på 83%, Över 2,5 på 83%.

⚔️ Inbördes möten (senaste 5 mötena)

DatumMatchTävling
2026-04-04 Lille OSC 3-0 Racing Club de LensLigue 1
2025-09-20 Racing Club de Lens 3-0 Lille OSCLigue 1
2025-03-30 Lille OSC 1-0 Racing Club de LensLigue 1
2024-10-26 Racing Club de Lens 0-2 Lille OSCLigue 1
2024-03-29 Lille OSC 2-1 Racing Club de LensLigue 1

Vår analys

Statistiskt tar Lille OSC (2:a plats, 13 p) emot Racing Club de Lens (10:a plats, 7 p). Båda lagens senaste form (– för Lille OSC och – för Racing Club de Lens) väger tungt i vår AI:s beräkning. Med ett xG på 1,82 för Lille OSC mot 1,19 för Racing Club de Lens projicerar vår Poisson-modell ett slutresultat runt 1-1.

Hur vår AI når denna prognos

Konkret uppskattar Poisson-modellen målfördelningen utifrån justerade xG-snitt, ELO omkalibrerar efter senaste prestationer och Dixon-Coles korrigerar låga resultat (0-0, 1-0, 1-1). Trianguleringen ger den slutliga prognosen: 48,9% / 28,2% / 22,9%.

🎯 Att komma ihåg

  • ▸ Lille OSC är topp 3 i Ligue 1 (2:a, 13 pts).
  • ▸ Över 2,5 mål i 83% av Racing Club de Lenss senaste matcher.
  • ▸ Båda lagen målade i 83% av Racing Club de Lenss senaste matcher.
  • ▸ Skyttekung Lille OSC: Tiago Santos (2).
  • ▸ Skyttekung Racing Club de Lens: Florian Thauvin (3).

Vår dom

Vår AI:s domslut: Lille OSC har 48,9% chans att vinna, med det mest sannolika resultatet 1-1. Sannolikheterna för Över 2,5 (58%) och BTTS (59%) antyder en öppen match.

Vanliga frågor

När spelas Lille OSC vs Racing Club de Lens? +

Matchen Lille OSC - Racing Club de Lens är schemalagd den fredag 30 oktober 2026 kl. 21:05 (svensk tid) i Ligue 1.

Vem är favorit mellan Lille OSC och Racing Club de Lens? +

Vår AI Predictor väljer Lille OSC som favorit med 48,9% vinstchans. Kompletta odds: 48,9% för Lille, 28,2% oavgjort, 22,9% för RC Lens.

Vilket är det troligaste resultatet för Lille OSC vs Racing Club de Lens? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,82 för Lille OSC och 1,19 för Racing Club de Lens.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 58% för denna Lille OSC - Racing Club de Lens-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Full tillgång nu direkt

Rulla till toppen