Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

Ligue 1 · Matchday 33

Sammanfattning Le Havre AC vs Olympique de Marseille

söndag maj 10, 2026 19:00 Match finished

Final score

0 1

Matchen Le Havre AC - Olympique de Marseille slutade 0-1. Vår AI-prognos gav 33,4% för Le Havre-vinst, 25,0% för oavgjort och 41,6% för Marseille.

Le Havre AC vs Olympique de Marseille: en sådan match där AI:n vägrar välja sida. Sannolikheter: 33,4% / 25,0% / 41,6%. För spelare signalerar denna oddsprofil ofta en value-bet möjlighet — här är varför.

För Le Havre AC (14:a plats) är det en chans att göra ett uttalande att ta emot Olympique de Marseille (7:a) före säsongsslut. Med Olympique de Marseille lätt favorit enligt vår AI ser matchen ut att bli tät och avgörande för båda lag.

Key takeaways

  • 🎯 Key scorer for Olympique de Marseille: Mason Greenwood (15)
  • 🎯 Both teams scored in 83% of Le Havre AC's recent matches
  • 🗓️ Matchday 33, Ligue 1

AI Predictor Forecast

Le Havre wins
33,4%
Draw
25,0%
Marseille wins
41,6%
Most likely score
1-1
Over 2.5 goals
54%
Both teams to score
57%
Expected goals (xG)
1,33 - 1,51

💸 Replay: if you had followed our prediction

Our AI said: Marseille (41,6%, Odds 2,53)

✅ Correct prediction

Stake Total return Net profit
10 $ 25,30 $ +15,30 $
50 $ 126,50 $ +76,50 $
100 $ 253,00 $ +153,00 $
Try Premium for all predictions →

League standings

Le Havre AC
14 (32 pts)
Olympique de Marseille
7 (53 pts)

Recent form details (last 6 matches)

Le Havre AC

Recent form details (last 6 matches)

D L D D D D
0/6
W
5/6
D
1/6
L
Goals scored/match 1,50
Goals conceded/match 1,67
Both teams to score 83%
Over 2.5 goals 33%
  • 2026-03-15 Le Havre AC 0-0 Olympique Lyonnais
  • 2026-03-22 Paris FC 3-2 Le Havre AC
  • 2026-04-05 Le Havre AC 1-1 AJ Auxerre
  • 2026-04-12 OGC Nice 1-1 Le Havre AC
  • 2026-04-18 Angers SCO 1-1 Le Havre AC
  • 2026-04-26 Le Havre AC 4-4 FC Metz

På de senaste 6 matcherna har Le Havre AC 0 segrar, 5 oavgjort och 1 förlust(er). Offensivt: 1,50 mål/match, defensivt 1,67. BTTS observerat på 83%.

Olympique de Marseille

Recent form details (last 6 matches)

L L W L D L
1/6
W
1/6
D
4/6
L
Goals scored/match 1,00
Goals conceded/match 1,83
Both teams to score 67%
Over 2.5 goals 67%
  • 2026-03-22 Olympique de Marseille 1-2 Lille OSC
  • 2026-04-05 AS Monaco FC 2-1 Olympique de Marseille
  • 2026-04-10 Olympique de Marseille 3-1 FC Metz
  • 2026-04-18 FC Lorient 2-0 Olympique de Marseille
  • 2026-04-26 Olympique de Marseille 1-1 OGC Nice
  • 2026-05-02 FC Nantes 3-0 Olympique de Marseille

⚽ Top scorer : Mason Greenwood (15)

På de senaste 6 matcherna har Olympique de Marseille 1 segrar, 1 oavgjort och 4 förlust(er). Offensivt: 1,00 mål/match, defensivt 1,83. BTTS observerat på 67%.

⚔️ Head-to-head (last 5 meetings)

DateMatchCompetition
2025-10-18 Olympique de Marseille 6-2 Le Havre ACLigue 1
2025-05-10 Le Havre AC 1-3 Olympique de MarseilleLigue 1
2025-01-05 Olympique de Marseille 5-1 Le Havre ACLigue 1
2024-05-19 Le Havre AC 1-2 Olympique de MarseilleLigue 1
2023-10-08 Olympique de Marseille 3-0 Le Havre ACLigue 1

Our analysis

Tabellgapet mellan Le Havre AC (14:e) och Olympique de Marseille (7:e) förklarar delvis vår AI:s tilltro till Olympique de Marseille. xG: 1,33 för Le Havre och 1,51 för Marseille, vilket styr modellen mot en seger för det dominerande laget.

How our AI reaches this prediction

Konkret uppskattar Poisson-modellen målfördelningen utifrån justerade xG-medel, ELO återkalibrerar efter nyligen visad form och Dixon-Coles korrigerar låga resultat (0-0, 1-0, 1-1). Trianguleringen ger den slutliga prognosen: 33,4% / 25,0% / 41,6%.

🎯 Key takeaways

  • Over 2.5 goals has hit in 67% of Olympique de Marseille's recent matches.
  • Both teams have scored in 83% of Le Havre AC's recent matches.
  • Both teams have scored in 67% of Olympique de Marseille's recent matches.
  • Olympique de Marseille relies on Mason Greenwood (15) as the Ligue 1 top scorer.

Our verdict

Slutomdöme: fördel Olympique de Marseille med 41,6% vinstchans. Modellresultat runt 1-1, och målmarknaderna (54% Över 2,5 / 57% BTTS) erbjuder den andra analysaxeln.

Frequently asked questions

När spelas Le Havre AC vs Olympique de Marseille? +

Matchen Le Havre AC - Olympique de Marseille är schemalagd den söndag maj 10, 2026 kl. 19:00 i Ligue 1.

Vem är favorit mellan Le Havre AC och Olympique de Marseille? +

Vår AI Predictor väljer Olympique de Marseille som favorit med 41,6% vinstchans. Kompletta odds: 33,4% för Le Havre, 25,0% oavgjort, 41,6% för Marseille.

Vilket är det troligaste resultatet för Le Havre AC vs Olympique de Marseille? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,33 för Le Havre AC och 1,51 för Olympique de Marseille.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 54% för denna Le Havre AC - Olympique de Marseille-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Livstidsåtkomst — engångsbetalning, aldrig en prenumeration

Lås upp allt · Premium på livstid
Rulla till toppen