Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

Ligue 1 · Matchday 34

Tips FC Nantes vs Toulouse FC

söndag maj 17, 2026 19:00

Öppen match den dimanche mai 17, 2026: FC Nantes vs Toulouse FC. Vår AI Predictor returnerar en tät fördelning (34,5% / 25,6% / 39,9%) — typiskt för situationer där value-bet-analys lönar sig.

FC Nantes (17:e i Ligue 1, 23 pts) går in i denna match som ett referenstest hemma. Toulouse FC (10:e, 44 pts) måste bekräfta sin position för att inte se gapet växa.

Key takeaways

  • 🎯 Key scorer for Toulouse FC: Yann Gboho (8)
  • 🗓️ Matchday 34, Ligue 1

AI Predictor Forecast

Nantes wins
34,5%
Draw
25,6%
Toulouse wins
39,9%
Most likely score
1-1
Over 2.5 goals
51%
Both teams to score
55%
Expected goals (xG)
1,31 - 1,43

Simulate your bet on this match

$

Pick your bet

If you win, you walk away with
Net profit :

This simulation uses 1 of 3 AI algorithms. Premium unlocks all 3 for sharper predictions.

Premium på livstid · 7€ Full simulator (parlays)

League standings

FC Nantes
17 (23 pts)
Toulouse FC
10 (44 pts)

Recent form details (last 6 matches)

FC Nantes

Recent form details (last 6 matches)

D D L L W L
1/6
W
2/6
D
3/6
L
Goals scored/match 0,83
Goals conceded/match 1,17
Both teams to score 33%
Over 2.5 goals 50%
  • 2026-04-11 AJ Auxerre 0-0 FC Nantes
  • 2026-04-19 FC Nantes 1-1 Stade Brestois 29
  • 2026-04-22 Paris Saint-Germain FC 3-0 FC Nantes
  • 2026-04-26 Stade Rennais FC 1901 2-1 FC Nantes
  • 2026-05-02 FC Nantes 3-0 Olympique de Marseille
  • 2026-05-08 Racing Club de Lens 1-0 FC Nantes

Senaste resultat FC Nantes: 1V-2O-3F under de senaste 6 matcherna. 0,83 mål gjorda i snitt mot 1,17 insläppta. BTTS observerat till 33%, Over 2,5 till 50%.

Toulouse FC

Recent form details (last 6 matches)

L L L D W W
2/6
W
1/6
D
3/6
L
Goals scored/match 1,50
Goals conceded/match 2,33
Both teams to score 83%
Over 2.5 goals 100%
  • 2026-04-03 Paris Saint-Germain FC 3-1 Toulouse FC
  • 2026-04-12 Toulouse FC 0-4 Lille OSC
  • 2026-04-17 Racing Club de Lens 3-2 Toulouse FC
  • 2026-04-25 Toulouse FC 2-2 AS Monaco FC
  • 2026-05-03 RC Strasbourg Alsace 1-2 Toulouse FC
  • 2026-05-10 Toulouse FC 2-1 Olympique Lyonnais

⚽ Top scorer : Yann Gboho (8)

Senaste resultat Toulouse FC: 2V-1O-3F under de senaste 6 matcherna. 1,50 mål gjorda i snitt mot 2,33 insläppta. BTTS observerat till 83%, Over 2,5 till 100%.

⚔️ Head-to-head (last 5 meetings)

DateMatchCompetition
2025-09-27 Toulouse FC 2-2 FC NantesLigue 1
2025-04-27 FC Nantes 0-0 Toulouse FCLigue 1
2024-08-18 Toulouse FC 0-0 FC NantesLigue 1
2024-02-11 Toulouse FC 1-2 FC NantesLigue 1
2023-08-13 FC Nantes 1-2 Toulouse FCLigue 1

Our analysis

Tabellgap (17:e vs 10:e), aktuell form och xG-balans (1,31 vs 1,43) förklarar varför Poisson + ELO + <a class="tc-glossary-link" href="https://talacote.com/sv/ordlista/#dixon-coles" title="Definition

Fullständig analys, AI-prognos, slutsats och simulator endast för Premium-medlemmar.
Lås upp

: Dixon-Coles">Dixon-Coles konvergerar på 1-1 som väntat resultat.

How our AI reaches this prediction

Viktningsmotorn kombinerar offensivt/defensivt xG (vikt 35%), 5-matchers formdynamik (28%), tabell och poäng (20%), inbördes möten (12%) och hemmafördel (5%). Det slutliga 1X2-resultatet hamnar på 34,5% / 25,6% / 39,9%.

🎯 Key takeaways

  • Over 2.5 goals has hit in 100% of Toulouse FC's recent matches.
  • Both teams have scored in 83% of Toulouse FC's recent matches.
  • Toulouse FC relies on Yann Gboho (8) as the Ligue 1 top scorer.

Our verdict

Sammanfattningsvis framstår Toulouse FC som favorit för vår algoritm med 39,9%. Det modellerade resultatet kretsar kring 1-1, och Över 2,5 (51%) + BTTS (55%)-indikatorerna kompletterar bilden.

Frequently asked questions

När spelas FC Nantes vs Toulouse FC? +

Matchen FC Nantes - Toulouse FC är schemalagd den dimanche mai 17, 2026 kl. 19:00 i Ligue 1.

Vem är favorit mellan FC Nantes och Toulouse FC? +

Vår AI Predictor väljer Toulouse FC som favorit med 39,9% vinstchans. Kompletta odds: 34,5% för Nantes, 25,6% oavgjort, 39,9% för Toulouse.

Vilket är det troligaste resultatet för FC Nantes vs Toulouse FC? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,31 för FC Nantes och 1,43 för Toulouse FC.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 51% för denna FC Nantes - Toulouse FC-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Livstidsåtkomst — engångsbetalning, aldrig en prenumeration

Lås upp allt · Premium på livstid
Rulla till toppen