Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

Ligue 1 · Matchday 33

Sammanfattning FC Metz vs FC Lorient

söndag maj 10, 2026 19:00 Match finished

Final score

0 4

Matchen FC Metz - FC Lorient slutade 0-4. Vår AI-prognos gav 32,7% för FC Metz-vinst, 23,4% för oavgjort och 44,0% för Lorient.

FC Metz - FC Lorient den söndag maj 10, 2026 i Ligue 1: vår AI Predictor har analyserat matchen genom Poisson, ELO och Dixon-Coles, med FC Lorient som statistisk favorit (44,0%).

För FC Metz (18:e) är det att ta emot FC Lorient (9:e) ett tillfälle att markera innan säsongens slut. Med FC Lorient lätt favorit enligt vår AI ser matchen tät ut.

Key takeaways

  • 🎯 Key scorer for FC Metz: Gauthier Hein (8)
  • 🎯 Key scorer for FC Lorient: Pablo Pagis (10)
  • 📊 League gap: FC Lorient (9th) vs FC Metz (18th)
  • 🗓️ Matchday 33, Ligue 1

AI Predictor Forecast

FC Metz wins
32,7%
Draw
23,4%
Lorient wins
44,0%
Most likely score
1-1
Over 2.5 goals
61%
Both teams to score
63%
Expected goals (xG)
1,46 - 1,72

💸 Replay: if you had followed our prediction

Our AI said: Lorient (44,0%, Odds 2,39)

✅ Correct prediction

Stake Total return Net profit
10 $ 23,90 $ +13,90 $
50 $ 119,50 $ +69,50 $
100 $ 239,00 $ +139,00 $
Try Premium for all predictions →

League standings

FC Metz
18 (16 pts)
FC Lorient
9 (42 pts)

Recent form details (last 6 matches)

FC Metz

Recent form details (last 6 matches)

D D L L D L
0/6
W
3/6
D
3/6
L
Goals scored/match 1,17
Goals conceded/match 2,00
Both teams to score 67%
Over 2.5 goals 67%
  • 2026-03-22 Stade Rennais FC 1901 0-0 FC Metz
  • 2026-04-05 FC Metz 0-0 FC Nantes
  • 2026-04-10 Olympique de Marseille 3-1 FC Metz
  • 2026-04-19 FC Metz 1-3 Paris FC
  • 2026-04-26 Le Havre AC 4-4 FC Metz
  • 2026-05-02 FC Metz 1-2 AS Monaco FC

⚽ Top scorer : Gauthier Hein (8)

FC Metz form: 0 vinster, 3 oavgjort och 3 förluster på 6 matcher. Offensivt snitt (1,17) och defensivt snitt (2,00) belyser dynamiken, med Over 2,5 sannolikhet beräknad till 67%.

FC Lorient

Recent form details (last 6 matches)

L D L W L D
1/6
W
2/6
D
3/6
L
Goals scored/match 1,17
Goals conceded/match 1,50
Both teams to score 50%
Over 2.5 goals 33%
  • 2026-03-21 Toulouse FC 1-0 FC Lorient
  • 2026-04-05 FC Lorient 1-1 Paris FC
  • 2026-04-12 Olympique Lyonnais 2-0 FC Lorient
  • 2026-04-18 FC Lorient 2-0 Olympique de Marseille
  • 2026-04-26 FC Lorient 2-3 RC Strasbourg Alsace
  • 2026-05-02 Paris Saint-Germain FC 2-2 FC Lorient

⚽ Top scorer : Pablo Pagis (10)

FC Lorient form: 1 vinster, 2 oavgjort och 3 förluster på 6 matcher. Offensivt snitt (1,17) och defensivt snitt (1,50) belyser dynamiken, med Over 2,5 sannolikhet beräknad till 33%.

⚔️ Head-to-head (last 5 meetings)

DateMatchCompetition
2026-01-04 FC Lorient 1-1 FC MetzLigue 1
2024-02-04 FC Metz 1-2 FC LorientLigue 1
2023-11-26 FC Lorient 2-3 FC MetzLigue 1

Our analysis

Statistiskt: FC Metz (18:e, 16 pts) möter FC Lorient (9:e, 42 pts). Den aktuella formen (– för FC Metz och – för FC Lorient) väger tungt i AI:ns beräkning. Med xG på 1,46 mot 1,72 projicerar Poisson-modellen ett slutresultat runt 1-1.

How our AI reaches this prediction

Konkret uppskattar Poisson-modellen målfördelningen utifrån justerade xG-medel, ELO återkalibrerar efter nyligen visad form och Dixon-Coles korrigerar låga resultat (0-0, 1-0, 1-1). Trianguleringen ger den slutliga prognosen: 32,7% / 23,4% / 44,0%.

🎯 Key takeaways

  • Over 2.5 goals has hit in 67% of FC Metz's recent matches.
  • Both teams have scored in 67% of FC Metz's recent matches.
  • FC Metz relies on Gauthier Hein (8) as the Ligue 1 top scorer.
  • FC Lorient relies on Pablo Pagis (10) as the Ligue 1 top scorer.

Our verdict

Slutomdöme: fördel FC Lorient med 44,0% vinstchans. Modellresultat runt 1-1, och målmarknaderna (61% Över 2,5 / 63% BTTS) erbjuder den andra analysaxeln.

Frequently asked questions

När spelas FC Metz vs FC Lorient? +

Matchen FC Metz - FC Lorient är schemalagd den söndag maj 10, 2026 kl. 19:00 i Ligue 1.

Vem är favorit mellan FC Metz och FC Lorient? +

Vår AI Predictor väljer FC Lorient som favorit med 44,0% vinstchans. Kompletta odds: 32,7% för FC Metz, 23,4% oavgjort, 44,0% för Lorient.

Vilket är det troligaste resultatet för FC Metz vs FC Lorient? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,46 för FC Metz och 1,72 för FC Lorient.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 61% för denna FC Metz - FC Lorient-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Livstidsåtkomst — engångsbetalning, aldrig en prenumeration

Lås upp allt · Premium på livstid
Rulla till toppen