Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

La Liga · Matchday 35

Sammanfattning Club Atlético de Madrid vs RC Celta de Vigo

lördag maj 9, 2026 16:30 Match finished

Final score

0 1

Match avslutad: Club Atlético de Madrid 0-1 RC Celta de Vigo. Vår initiala AI-prognos hade Club Atlético de Madrid som favorit till 49,9%. Jämför verkligheten med sannolikheterna för att kalibrera din läsning av kommande matcher i La Liga.

Drabbningen mellan Club Atlético de Madrid och RC Celta de Vigo ser spännande ut i La Liga. Vår AI Predictor analyserade matchen den lördag maj 9, 2026 och favoriserar Club Atlético de Madrid med 49,9% vinstchans.

För Club Atlético de Madrid (4:a plats) är det en chans att göra ett uttalande att ta emot RC Celta de Vigo (6:a) före säsongsslut. Med Club Atlético de Madrid lätt favorit enligt vår AI ser matchen ut att bli tät och avgörande för båda lag.

Key takeaways

  • 🎯 Key scorer for Club Atlético de Madrid: Alexander Sørloth (12)
  • 🎯 Key scorer for RC Celta de Vigo: Borja Iglesias (13)
  • 📊 Tight standings: Club Atlético de Madrid (4th) and RC Celta de Vigo (6th) within 16 pts
  • 🎯 Both teams scored in 83% of Club Atlético de Madrid's recent matches
  • 🗓️ Matchday 35, La Liga

AI Predictor Forecast

Atleti wins
49,9%
Draw
23,8%
Celta wins
26,3%
Most likely score
1-1
Over 2.5 goals
55%
Both teams to score
57%
Expected goals (xG)
1,73 - 1,19

💸 Replay: if you had followed our prediction

Our AI said: Atleti (49,9%, Odds 2,11)

❌ Missed prediction

Losing bet.

Try Premium for all predictions →

League standings

Club Atlético de Madrid
4 (63 pts)
RC Celta de Vigo
6 (47 pts)

Recent form details (last 6 matches)

Club Atlético de Madrid

Recent form details (last 6 matches)

W L L L W D
2/6
W
1/6
D
3/6
L
Goals scored/match 1,67
Goals conceded/match 1,67
Both teams to score 83%
Over 2.5 goals 67%
  • 2026-04-08 FC Barcelona 0-2 Club Atlético de Madrid
  • 2026-04-11 Sevilla FC 2-1 Club Atlético de Madrid
  • 2026-04-14 Club Atlético de Madrid 1-2 FC Barcelona
  • 2026-04-22 Elche CF 3-2 Club Atlético de Madrid
  • 2026-04-25 Club Atlético de Madrid 3-2 Athletic Club
  • 2026-04-29 Club Atlético de Madrid 1-1 Arsenal FC

⚽ Top scorer : Alexander Sørloth (12)

På de senaste 6 matcherna har Club Atlético de Madrid 2 segrar, 1 oavgjort och 3 förlust(er). Offensivt: 1,67 mål/match, defensivt 1,67. BTTS observerat på 83%.

RC Celta de Vigo

Recent form details (last 6 matches)

D L W L L L
1/6
W
1/6
D
4/6
L
Goals scored/match 1,33
Goals conceded/match 2,17
Both teams to score 67%
Over 2.5 goals 67%
  • 2026-03-15 Real Betis Balompié 1-1 RC Celta de Vigo
  • 2026-03-22 RC Celta de Vigo 3-4 Deportivo Alavés
  • 2026-04-05 Valencia CF 2-3 RC Celta de Vigo
  • 2026-04-12 RC Celta de Vigo 0-3 Real Oviedo
  • 2026-04-22 FC Barcelona 1-0 RC Celta de Vigo
  • 2026-04-26 Villarreal CF 2-1 RC Celta de Vigo

⚽ Top scorer : Borja Iglesias (13)

På de senaste 6 matcherna har RC Celta de Vigo 1 segrar, 1 oavgjort och 4 förlust(er). Offensivt: 1,33 mål/match, defensivt 2,17. BTTS observerat på 67%.

⚔️ Head-to-head (last 5 meetings)

DateMatchCompetition
2025-10-05 RC Celta de Vigo 1-1 Club Atlético de MadridPrimera Division
2025-02-15 Club Atlético de Madrid 1-1 RC Celta de VigoPrimera Division
2024-09-26 RC Celta de Vigo 0-1 Club Atlético de MadridPrimera Division
2024-05-12 Club Atlético de Madrid 1-0 RC Celta de VigoPrimera Division
2023-10-21 RC Celta de Vigo 0-3 Club Atlético de MadridPrimera Division

Our analysis

Taktisk läsning: Club Atlético de Madrid (form –, xG 1,73) möter RC Celta de Vigo (form –, xG 1,19). Våra tre modeller kombinerar dessa input och ger Club Atlético de Madrid 49,9% chans.

How our AI reaches this prediction

Vår AI kombinerar tre algoritmer: Poisson (målfördelning), ELO (relativ styrka) och Dixon-Coles (korrigering för låga resultat). Sannolikheter: 49,9% Atleti-vinst, 23,8% oavgjort, 26,3% Celta-vinst.

🎯 Key takeaways

  • Over 2.5 goals has hit in 67% of Club Atlético de Madrid's recent matches.
  • Over 2.5 goals has hit in 67% of RC Celta de Vigo's recent matches.
  • Both teams have scored in 83% of Club Atlético de Madrid's recent matches.
  • Both teams have scored in 67% of RC Celta de Vigo's recent matches.
  • Club Atlético de Madrid relies on Alexander Sørloth (12) as the La Liga top scorer.
  • RC Celta de Vigo relies on Borja Iglesias (13) as the La Liga top scorer.

Our verdict

Sammanfattningsvis framstår Club Atlético de Madrid som favorit för vår algoritm med 49,9%. Det modellerade resultatet kretsar kring 1-1, och Över 2,5 (55%) + BTTS (57%)-indikatorerna kompletterar bilden.

Frequently asked questions

När spelas Club Atlético de Madrid vs RC Celta de Vigo? +

Matchen Club Atlético de Madrid - RC Celta de Vigo är schemalagd den lördag maj 9, 2026 kl. 16:30 i La Liga.

Vem är favorit mellan Club Atlético de Madrid och RC Celta de Vigo? +

Vår AI Predictor väljer Club Atlético de Madrid som favorit med 49,9% vinstchans. Kompletta odds: 49,9% för Atleti, 23,8% oavgjort, 26,3% för Celta.

Vilket är det troligaste resultatet för Club Atlético de Madrid vs RC Celta de Vigo? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,73 för Club Atlético de Madrid och 1,19 för RC Celta de Vigo.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 55% för denna Club Atlético de Madrid - RC Celta de Vigo-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Livstidsåtkomst — engångsbetalning, aldrig en prenumeration

Lås upp allt · Premium på livstid
Rulla till toppen