Hoppa till innehållet
Talacote.com
Statistisk förutsägelse — inte ett garanterat-vinst-system. Sannolikheter beräknade via Poisson + ELO + Dixon-Coles på offentlig data.  ·  Se metodologi  ·  Ansvarsfullt spelande

Premier League · Omgång 38

Tips Burnley FC vs Wolverhampton Wanderers FC

söndag maj 24, 2026 15:00

Find our detailed analysis of Burnley FC - Wolverhampton Wanderers FC, kicking off on söndag maj 24, 2026. AI prediction, compared stats, recent form — everything you need before kick-off.

Burnley FC (rank 19, 21 pts) is looking to string together strong results against Wolverhampton Wanderers FC (rank 20, 18 pts). Motivation and momentum will weigh as much as raw stats in this Premier League fixture.

Att komma ihåg

  • 🎯 Skyttekung Burnley FC: Zian Flemming (9)
  • 📊 Jämn tabell: Burnley FC (19:a) och Wolverhampton Wanderers FC (20:a), 3 pts mellan
  • 🗓️ Omgång 38, Premier League

Prognos AI Predictor

Burnley vinner
45,6%
Oavgjort
24,2%
Wolverhampton vinner
30,2%
Trolig poäng
1-1
Över 2,5 mål
56%
Båda lagen målar
58%
Förväntade mål (xG)
1,65 - 1,29

Simulera ditt spel på denna match

$

Välj ditt spel

Om du vinner går du därifrån med
Nettovinst :

Denna simulering använder 1 av 3 AI-algoritmer. Premium låser upp alla 3 för skarpare prognoser.

Premium på livstid · 7€ Komplett simulator (kombi)

I tabellen

Burnley FC
19:a (21 pts)
Wolverhampton Wanderers FC
20:a (18 pts)

Senaste form detaljer (senaste 6 matcher)

Burnley FC

Senaste form detaljer (senaste 6 matcher)

D L L L L L
0/6
V
1/6
O
5/6
F
Gjorda mål/match 0,50
Insläppta mål/match 2,17
Båda lagen målar 50%
Över 2,5 mål 50%
  • 2026-03-14 Burnley FC 0-0 AFC Bournemouth
  • 2026-03-21 Fulham FC 3-1 Burnley FC
  • 2026-04-11 Burnley FC 0-2 Brighton & Hove Albion FC
  • 2026-04-19 Nottingham Forest FC 4-1 Burnley FC
  • 2026-04-22 Burnley FC 0-1 Manchester City FC
  • 2026-05-01 Leeds United FC 3-1 Burnley FC

⚽ Skyttekung : Zian Flemming (9)

Burnley FC arrives with a 0W/1D/5L record over its last 6 matches, scoring 0,50 goal(s) on average and conceding 2,17. Over 2.5 goals at 50%, BTTS at 50%.

Wolverhampton Wanderers FC

Senaste form detaljer (senaste 6 matcher)

W D L L L D
1/6
V
2/6
O
3/6
F
Gjorda mål/match 0,83
Insläppta mål/match 2,00
Båda lagen målar 50%
Över 2,5 mål 67%
  • 2026-03-03 Wolverhampton Wanderers FC 2-1 Liverpool FC
  • 2026-03-16 Brentford FC 2-2 Wolverhampton Wanderers FC
  • 2026-04-10 West Ham United FC 4-0 Wolverhampton Wanderers FC
  • 2026-04-18 Leeds United FC 3-0 Wolverhampton Wanderers FC
  • 2026-04-25 Wolverhampton Wanderers FC 0-1 Tottenham Hotspur FC
  • 2026-05-02 Wolverhampton Wanderers FC 1-1 Sunderland AFC

Wolverhampton Wanderers FC arrives with a 1W/2D/3L record over its last 6 matches, scoring 0,83 goal(s) on average and conceding 2,00. Over 2.5 goals at 67%, BTTS at 50%.

⚔️ Inbördes möten (senaste 5 mötena)

DatumMatchTävling
2025-10-26 Wolverhampton Wanderers FC 2-3 Burnley FCPremier League
2024-04-02 Burnley FC 1-1 Wolverhampton Wanderers FCPremier League
2023-12-05 Wolverhampton Wanderers FC 1-0 Burnley FCPremier League
2022-04-24 Burnley FC 1-0 Wolverhampton Wanderers FCPremier League

Vår analys

Historical data and current form converge for this match. Burnley FC (form: –) meets Wolverhampton Wanderers FC (form: –). The ELO algorithm adjusts implied odds and surfaces an Over 2.5 goals probab

Den fullständiga analysen, AI-prognosen, domen och simulatorn är endast tillgängliga för Premium-medlemmar.
Lås upp

ility of 56% and a BTTS of 58% — interesting markets for value bettors.

Hur vår AI når denna prognos

The calculation relies on average goals scored/conceded, 5-match form, and league position. Result: 45,6% / 24,2% / 30,2% for 1X2, with the most likely scoreline being 1-1.

Vår dom

In short, Burnley FC stands as our algorithm's favourite at 45,6%. The modelled scoreline sits around 1-1, and the Over 2.5 (56%) and BTTS (58%) indicators round out the picture for value bettors.

Vanliga frågor

När spelas Burnley FC vs Wolverhampton Wanderers FC? +

Matchen Burnley FC - Wolverhampton Wanderers FC är schemalagd den söndag maj 24, 2026 kl. 15:00 i Premier League.

Vem är favorit mellan Burnley FC och Wolverhampton Wanderers FC? +

Vår AI Predictor väljer Burnley FC som favorit med 45,6% vinstchans. Kompletta odds: 45,6% för Burnley, 24,2% oavgjort, 30,2% för Wolverhampton.

Vilket är det troligaste resultatet för Burnley FC vs Wolverhampton Wanderers FC? +

Vår Poisson-modell projicerar ett slutresultat på 1-1, med förväntade mål (xG) på 1,65 för Burnley FC och 1,29 för Wolverhampton Wanderers FC.

Blir det fler än 2,5 mål i denna match? +

Vår AI uppskattar sannolikheten för Över 2,5 mål till 56% för denna Burnley FC - Wolverhampton Wanderers FC-match.

Hur beräknar Talacote detta tips? +

Vår AI Predictor kombinerar tre algoritmer: Poisson för målfördelning, ELO för relativ lagstyrka och Dixon-Coles för låga resultat. Analysen kombinerar form, tabellplats och historisk data.

Livstidsåtkomst — engångsbetalning, aldrig en prenumeration

Lås upp allt · Premium på livstid
Rulla till toppen